Nezapomínáme s dětmi na hmyz a drobné živočichy v přírodní zahradě. Pravidelně s dětmi doléváme pítka a zaléváme nově zasazený motýlí keř.
Obdivujeme veliké a krásné květy kaštanu.
Jsou krásní, ale je jich stále méňe. V přírodě i v zahradách motýly ubývají takovým tempem, že brzy mohou zmizet úplně. S dětmi jsme se proto rozhodli vysázet motýlí keř a připravit motýlům v naší přírodní zahradě bohatou hostinu.
Zasadili jsme s dětmi motýlí keř - Komule Davidovu, které se také říká letní či tibetský šeřík. Pro svá velká květenství, intenzivní vůni i schopnosti má schopnost přilákat motýly. Touto ekologickou aktivitou jsme rádi přispěli k oslavě Dne Země, který se slaví za týden.
Do vyvýšeného záhonku jsme zasadili levandulku lékařskou, její vůně bude pro motýly a hmyz určitě neodolatelná.
Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a je zaměřená na propagaci a podporu životního prostředí.
Děkujeme zahradníčkům.
Na vycházky s dětmi chodíme s badatelským batůžkem. V batůžku nosíme malé pozorovatelny s malou lupou pro pozorování v přírodě.
Děti si ji rády půjčují a společně zkoumají hmyz, rostliny a jiné přírodniny v malé pozorovatelně. V lese Šimonek našel střevlíka.
S dětmi jsme objevili mák vychodní v plném květu. I přez chladné počasí jeho květy nezmrzly.
Můžete se s námi podívat:-)
Zahrada ožila rozmanitými barvami a různými odstíny zeleně. S úžasem s dětmi pozorujeme květy narcisek, hluchavek, modřenců, tulipánů, něžné květy kdoulovce, sakury, květy javoru a nádherné odstíny zelené trávy. Doplňujeme pítka pro drobný hmyz, který má velkou žízeń. Vzhledem k rychlému probuzení přírody a velkému oteplení je nutné pravidelně dolévat vodu do pítek.
Pan Černý s firmy Dřevoslav opravil dětem kuličkovou dráhu a doplnil zábradlí na kopečku pro děti.
S dětmi jsme vypleli vyvýšený záhonek, vyčistili plevel kolem jahodníků.
Snažíme se s dětmi přírodu vnímat všemi smysly.
Děkujeme panu Polákovi za instalaci sudů na zachycení dešťové vody k zalévání.
V ptačí budce se usadila rodinka sýkorek. Budeme se těšit na malé sýkorky.
Na zahradu přihopkal známý zajíc a přivedl si kamaráda nebo kamarádku:-). Jaro vítej k nám.
Děti ze třídy Rybiček zasadily lísku obecnou, a práce jim šla pěkně od ruky. Lískové oříšky se určitě budou hodit různým obyvatelům zahrady.
Děkujeme.
Straka se nechala pěkně vyfotit, patří také k ptačím obyvatelům přírodní zahrady. Straka obecná je krkavcovitý pěvec velikostí hrdličky, s výrazným černobílým zbarvením a dlouhým ocasem. Má poměrně krátká a široká křídla a její let je ve srovnání s jinými krkavcovitými těžkopádný.
Na zahradě se objevily první květy pampelišek. S dětmi jsme ochutnali ze zahrady pažitku, která krásně narostla.
Děti si samy nazdobily pažitkové jednohubky a kdo chtěl, ochutnal. Během chvilky byly jednohubky, plné vitamínů snězené.
Zvyk vynášení Moreny (symbol zimy) je velmi starý, pochází z doby daleko před křesťanstvím. V různých krajích měla Morena různé názvy a různá označení.
Říkalo se jí Morana, Mořena, Smrtka, Smrťák, Mařena, Smrtholka. My ji říkáme u nás ve školce Morena:-). S dětmi ze všech tříd jsme se dnes společně setkali uprostřed zahrady a zaháněli jsme zimu říkadly a jaro vítali jarními písničkami.
S dětmi jsme se tak rozloučili se zimou a přivítali lítečkem sluníčko, které nás dnes trošku už ohřálo.
Na zahradě vykukují první fialky, mladé lístečky kopřiv a první květy ukázala i třešeň Sakura, modré drobounké kvítky rozrazilu se ukázaly hned vedle sluzavky. Podívejte se s námi.
V tyto dny v zahradě proběhl prořez stromů a keřů, prohrabávání listí, jarní údržba zahrady. Suché větve, větvičky a zahradní odpad odvezli pracovníci traktorem s vlečkou do sběrného dvoru Petrůvky. Pracovníkům za úpravu zeleně v zahradě moc děkujeme.
Z Jaroměřic nad Rokytnou k nám přijel opět pan zahradník Vejtasa a odborně prostříhal v areálu školky jablůňku Rubínku, kterou jsme s dětmi zasadili před 12 lety.
Děkujeme za odbornou pomoc - ostříhání vinné révy paní učitelce Březinové, moc si toho ceníme.
S dětmi se těšíme na jaro a pozorujeme změny v přírodě - mladé výhonky jedle, talovíny a první sněženky. Přírodní zahradu využíváme v těchto dnech také k volné hře s přírodninami v přírodní kuchyňce pod borovicí. Děti zkouší hru na dendrafon,(poznávání jednotlivých tónů dřeva).
Ještě s dětmi dosypáváme semínka pro ptáčky do krmítka.
Děkujeme moc všem rodičům ,dětem i přátel školky za účast ve sběru papíru v soutěží ,,Soutěžíme s Třídílkem ".
V pátek 23. února 2024 jsme nasbírané balíky odnosili do přistaveného nákladního auta firmy Esko Třebíč. Děkujeme.
Děkujeme, že pomáháte šetřit naši přírodu!
Krásnou ledovou ozdobu vytvořily venku na zahradě děti ze 4. třídy Motýlků. Podívejte se na tu krásu s námi. Děkujeme
Po vánočních svátcích moc sněhu nenepadlo a když tak krátkodobý a těžký sníh, který rozlámal větve stromů na zahradě a udělal jen škodu a pak rychle roztál. Pan Polák, který se s námi o zahradu stará, ořezal motorovou pilou zlomené větve borovic na svahu pod terasou.
S dětmi na zahradě pozorujeme hopsající dva zajíce a do krmítek dosypáváme pravidelně slunečnicová semena.
Ptáky u krmítka pozorujeme a určujeme různé druhy ptáků podle velikost, zbarvení peří. Nejčastější opeření návštěvníci krmítka jsou hrdličky, vrabci, sýkorky, zvonci zelení.
Ve třídě také sledujeme přes webovou kameru záchranné stanice Makov zvířata u krmelce a veverky a ptáky na krmítku.
Posíláme odkaz, budeme rádi, když se podíváte s námi.
Kamarádi ze 4. třídy Motýlků vytvořili na zahradě z barevných ledových ozdob srdíčko.Podívejte se snámi.
Zahrada se ocitla pod sněhem. Tolik sněhu dlouhá léta na zahradu nenapadlo. Podívejte se na tu krásu s námi...Děti si užívaly sněhové nadílky. Společně s dětmi jsme obdivovali kouzlo ledu v pítku pro ptáčky. Nelinka nás upozornila na prázdné hnizdo v koruně břízy. Jsme moc rádi. když děti samy objevují krásy přírody, všímají si detailů a zajímavostí v přírodě. Děti objevily okousaný stromek od zajíce. Další den jsme rány stromku ošetřili stromovým balzámem. Uvidíme, jak se příroda zachová na jaře.
Děkujeme všem, kteří nám pomáhají s budováním přírodní zahrady. Moc si ceníme spolupráce, a za každou i maličkou pomoc děkujeme.
Do roku 2024 přejeme všem hodně krásných zážitků s dětmi v přírodě, a samozřejmě hlavně hodně zdraví, lásky a pohody.