Zahradu zdobí pěkně vyřezaní pohádkoví draci. Děti je často využívají k hrám v zahradě.Ve vyvýšeném záhonku dozrály jahody a děti si pochutnaly.
V zahradě rozkvétají pupalky, trvalky, čičorky, komonice, levandule, divizny, rozrazil apod. Je stále co obdivovat s dětmi a žasnout. V zahradě pro děti se podařilo vybudovat vodní hru s korýtky a mlýnky. K vodním hrám využíváme dešťovou vodu s nových větších nádob. Děti ji začaly kazdodenně využívat k hrám a měly s nového hracího prvku velkou radost. Děti pomáhají zahradu zalévat, když jsou dny bez děště.
Podařilo se nám také ve spolupráci s firmou Dřevoslav vybudovat k hrám dřevěné Tee-pee. Ještě čekáme na plachtu a malí indiání se mohou do Tee-pee nastěhovat.
V zahradě s dětmi pozorujeme v pozorovatelnách s lupou hmyz. Děti objevily housenku kukléřky diviznové. Můžete s námi pomocí fotek také obdivovat tuhle krásnou housenku. Dospělá housenka kukléřky diviznové je noční můra.
V letních měsících se bude opravovat terasa , která je již ve špatném stavu a budeme se těšit na krásnou novou terasu v září.
Užíváme si krásného počasí v zahradě a povídáme si s dětmi o důležitosti ochrany přírody.
23.6.2022 se podařilo dobudovat pro děti xylofon s různých druhů dřeva a děti si ho poprvé v zahradě vyzkoušely. Nejvíc se dětem líbil zvuk, který vydávalo dřevo z javora. Byla dokončena vodní hra pro děti a kolem zasetá semínka trávy. Sdílíme s dětmi radost s dalších prvků k volné hře i rozvíjení poznání o přírodě v naší krásné zahradě.
Na konci června se začíná opravovat zchátralá terasa školky. Budeme se těšit v září na novou pěknou terasu. S dělníky a vedoucím stavby nové terasy jsme se domluvili na šetrném zacházení se stromy pod terasou.
Velmi si vážíme a moc děkujeme tatínkům, dědečkům, velkým i menším dětem, kolektivu školky, kteří se podílí na budování naší přírodní zahrady.
Moc díky za pomoc a čas 11.5. 2022 a další dny a hodiny, které věnujete zahradě pro děti i přírodu v ní.
Myslíme, že fotky řeknou víc než slova. Díky!
Co se v květnu podařilo v zahradě :
Duben má rád legraci, stále mění počasí, dokonce i padá sníh. Tak to přesně bylo na naší zahradě. Počasí se měnilo, a také sněžilo. Nakonec jsme se jara dočkali a vykvetly stromy, rozkvetly narcisky i tulipány v cibulkovém záhonu. Na zahradě jsme s dětmi pozorovali pravděpodobně zaječici. Podařilo se nám ji vyfotit, a tak se s vámi můžeme podělit o zážitek s pozorování živočichů, kteří žijí nebo navštěvují naši přírodní zahradu.
Příroda se probouzí a když vysvitne slunce vyletí také motýl - babočka, kterého jsme stihli vyfotit, než odletěl. S panem Polákem se nám podařilo vyvěsit ptačí budku pro další obyvatele zahrady. Letos jsme s dětmi otevřeli pískoviště až na konci dubna. Začínáme zalévat dešťovkou ze sudů stromy, keře, květiny.
Zastřihli jsme motýlí keř a přesadili rybíz a angrešt. Zahrada nás vítá každý den krásou jarní zeleně a květů.
Jarní prořezávání keřů a úklid zahrady jsme také letos přenechali zahradnické firmě. Zahradníci pročistili a odřezali větve v živém plotě, staré suché větve odvezl traktor. Další muži - řezbáři vyřezávaji ze dřeva pro děti různé lavičky, draky dle fantazie.
Je to překvapení, co řezbáři ze suchých kmenů vyřežou. Děti namalovaly krásné jarní obrázky, a tak nás při příchodu do školky vítá krásně vyzdobený jarní plot. Dětem se obrázky moc povedly.
Za kdoulovcem na nás vykoukly první fialky, začínají rozkvétat Sakury, pampelišky, tulipánky a občas na sluníčku proletí čmelák, včelka nebo první motýl. Příroda se probouzí a my ji s dětmi každý den poznáváme, objevujeme.
Sešli jsme se s dětmi na zahradě a zahnali zimu podle lidových zvyků, spálili Morénu(symbol zimy) a podle lidových tradic a přivítali jaro s jarními písničkami a říkadly.
V rámci projektového dne ,,Procházka s kozou " si děti mohly na zahradě prohlédnout a pohladit kozy, seznámit se s jejich životem apod.
S panem Polákem jsme opět umístili sudy na odchyt dešťové vody k zalévání.
Jaro vítej k nám !
Stromy, které byly dlouhodobě nemocné a suché, bylo třeba pokácet. Městský úřad pozval na naší zahradu odborníky, kteří zkontrolovali a rozhodli, které stromy je nutné pokácet z důvodů bezpečnosti.
Stromy, které bylo nutno pokácet : smrk stříbrný vedle terasy, douglasky tisolisté a borovice černé.
Je nám líto velkých stromů a děkujeme jim za vše, co nám v naší zahradě poskytovaly. Pokusíme se využít dřevo těchto stromů k praktickému využití v naší přírodní zahradě pro všechny její obyvatele i návštěvníky :-).
Pro radost z probouzející přírody můžete s námi obdivovat rozkvetlou větvičku třešně Sakury z naší přírodní zahrady, která v teple krásně rozkvetla.
Přejeme pěkné jarní dny.
Děti objevily v zahradě malou ploštici na úpatí lípy. I když ráno jsou ještě přízemní mrazíky, před polednem sluneční paprsky trošku zahřejí půdu a v zahradě se probouzí život. Ploštice se jmenuje správně podle vikipedie Růměnice pospolná. Růměnice měří 10 -12 mm. Má oválný obrys těla s nápadnou červenou kresbou. Nohy jsou černé. Její výrazné a kontrestní zbarvení ji chrání před nepřáteli - ptáky. Dává najevo, že není jedlá a to ji ochraňuje.
Saje převážně rostlinné šťávy. Hlavní složkou potravy jsou především plody lípy - semena pokrytá sladkými šťávami.
Děti si ji prohlédly pod lupou a obdivovaly.
První sněženky jsme s dětmi objevili na zahradě po jarních prázdninách. Společně jsme obdivovali křehkou krásu prvních květů sněženek. Také první ,, ouška " listů tulipánků naslouchají, kdy se oteplí, a vytahují se ze země.
Děti se radovaly i z trošky sněhu na zahradě, a obtiskovaly ,, andělíčky ", stavěly sněhukáčky, jezdily na lopatách z kopečka. V čerstvě napadaném sněhu jsme ojevili s dětmi stopy veverky. Máme velkou radost, že zahradu veverky stále navštěvují.
Nezapomínali jsme s dětmi na dosypávání semen a semínek do krmítek.
Pravidelné přikrmování ptáků je důležité zejména v zimních měsících, v obdobích zimní přikrývky nebo námrazy. Vyskytne-li se námraza, kdy se veškerá potrava ocitne pod pro ptáky nepropustnou krustou ledu, stává se pro ně umělé přikrmování životně důležitým.
S dětmi přikrmujeme a přidáváme do krmítek především slunečnici pro vrabce, zvonky, sýkorky a dokonce jsme pozorovali s dětmi i dlaska. S dětmi pozorujeme ptáky na krmítku a děti mají možnost se seznamovat s různými druhy ptáků v přírodě. Někdy se nám podaří rychle zachytit na fotce hodujícího opeřence, a můžeme se s Vámi o tu krásu podělit.